Tatuaż na palcu – hit czy kit? Tatuaże stick & poke coraz bardziej popularne!
Tatuaże stick & poke są wykonane techniką handpoke. Tatuator używa więc igły i tuszu, nie zaś mechanicznej maszynki. Handpoke to pierwotna technika tatuowania, która w XIX wieku została zepchnięta na drugi plan, właśnie przez wynalezienie wyżej wspomnianej maszynki. W ostatnim czasie jednak tatuaże stick & poke wracają do łask i coraz częściej zaznaczają swoją obecność. Co sprawiło, że ta technika zyskała na popularności?
Stick & poke na palcu – sztuka czy kicz?
Handpoke to technika, która wymaga sporo talentu oraz wiedzy. Ten termin w tłumaczeniu na język polski oznacza „dłoń i szturchnięcie”. Można powiedzieć, że ta nazwa idealnie oddaje specyfikę tej metody. To proces specyficznego, permanentnego „rysowania” po skórze bez użycia maszynki, za pomocą tzw. kijka, na którego końcu zamocowana jest jedna igła. Wystarczy więc tylko igła, nić, tusz, chusteczki oraz ogień – nie potrzebny jest nawet prąd! Mechaniczna maszynka ma natomiast na swoim zakończeniu kilkanaście igieł, które napędzane silniczkiem nakłuwają skórę z prędkością od 50 do 3500 uderzeń na minutę, co zdecydowanie przyspiesza cały proces. Z kolei tatuaże handpoke są bardziej czasochłonne i pracochłonne w porównaniu do tych klasycznych. Tatuator powstałe kropki układa w konkretny wzór o danym gradiencie, co wymaga nie małej precyzji i talentu. Zazwyczaj tą metodą wykonuje się niewielkie tatuaże, najczęściej właśnie na palcach. Nie jest to więc technika dla osób, które preferują spore tatuaże. Wiele osób również wspomina, że dzieła wykonywane tą techniką są mniej bolesne od tych wykonanych tradycyjną metodą, może to jednak zależeć od tatuowanej części ciała.
Najbardziej bolesne miejsca to m.in.:
- pachwiny,
- piersi,
- genitalia,
- śródstopie i kostki,
- żebra,
- łokcie,
- miejsca za uchem,
- powieki,
- brwi,
- usta,
- oczy,
- obojczyki,
- skóra wzdłuż kręgosłupa.
Najmniej zaś:
- ramiona,
- plecy,
- uda.
- przedramiona.
Wszystko zależy od naszego progu bólu, wielkości oraz rodzaju wykonywanego tatuażu, najlepiej jest więc sprawdzić to na własnej skórze.
Trwałość tatuaży handpoke
Trwałość tych tatuaży jest mniejsza od wykonanych maszynką. Wynika to z faktu, że tatuaże handpoke nie są tak głęboko usadowione pod skórą. Oczywiście zanikanie tatuaży zależy od miejsca na ciele (najkrócej utrzymują się na dłoniach, najdłużej na klatce piersiowej i ramionach), tego jak o nie dbamy i od zaawansowania tatuatora.
Czy tatuaż handpoke jest bezpieczny?
Zawsze warto wybierać studia tatuażu, w których panują najwyższe standardy higieny – nieważne czy decydujemy się na „tradycyjną” metodę czy też handpokę. Niezwykle istotna jest sterylność igieł, rękawiczek, jak i samego miejsca. Handpoke to technika popularna również wśród amatorów, przez co niestety nie ma korzystnej opinii. Kojarzona jest również z więziennymi tatuażami. Warto więc poświęcić więcej czasu i wybrać odpowiednie studio tatuażu. Profesjonalny tatuator, bez względu na sprzęt jakiego używa, zna i wykorzystuje higieniczne produkty do tatuażu. Decydując się na współpracę z amatorem tatuażu, niestety musimy liczyć się z narażeniem na różne infekcje, czy obrzęki.
Tatuowanie metodą handpoke to niesamowity proces, w wyniku którego powstaje oryginalna ozdoba na naszym ciele. Ta technika kojarzona jest z antycznymi i rzemieślniczymi sposobami na „przystrajanie” ciała, być może dlatego jej popularność stopniowo wzrasta. W końcu to powrót do korzeni. Trzeba przyznać, że tatuaże wykonane tą techniką są imponujące. Warto zacząć jednak od małego wzoru, abyśmy mogli ocenić, czy ta technika nam odpowiada. Zwróćmy również uwagę na miejsce wykonywania tatuażu, aby został on stworzony przez profesjonalistę. W końcu to dzieło na całe życie, które powinno cieszyć oko za każdym razem, gdy się ujrzymy w lustrze.
tutuaże na palcu są świetne