Gdzie jest obecnie burza Sprawdź Blitzortung - monitoring wyładowań atmosferycznych!

Gdzie jest obecnie burza? Sprawdź Blitzortung – monitoring wyładowań atmosferycznych!

Burze i inne zjawiska pogodowe coraz częściej dostarczają powodów do niepokoju. Na świecie i w Polsce coraz częściej słyszy się o klęskach żywiołowych, które wynikają po części ze zmian klimatycznych. Do wyładowań atmosferycznych można się odpowiednio przygotować, trzeba jedynie mieć dobre źródło informowania o burzach. Wiele osób uważa, że najlepiej nadaje się do tego Blitzortung, który czytelnie przedstawia je na mapach. Jakie są inne zalety tego portalu?

Nowoczesny system monitoringu burz

Portal Blitzortung.org łączy duże doświadczenie (działa już od 2005 roku) z najnowszymi systemami monitoringu na świecie. Wykorzystywane są tutaj techniki TOGA i TOA, które działają w paśmie częstotliwości od 3 do 30 kiloherców. Opierają się one na wyłapywaniu danych z rozmieszczonych po całym świecie amatorskich detektorów, które wykrywają wyładowania. Cechują się one całkiem dużą skutecznością i są amatorskie jedynie z samej nazwy.

Nowoczesny system monitoringu burz

Nowoczesny system monitoringu burz

Imponująca jest szybkość działania systemu, który nanosi dane na mapę w zaledwie kilka sekund. Dzięki temu można oglądać aktualny stan burz niemal w czasie rzeczywistym. Śledzić można też jednak przeszłe wyładowania. Najjaśniejsze punkty barwy białej oznaczają najnowsze uderzenia piorunów, co lepiej odzwierciedla charakterystyczny biały plusik. Im bardziej zbliża się on do czerwoności, tym pomiar bardziej odnosi się do przeszłości i stanu burz sprzed godziny lub dwóch. Opóźnienia systemu wynoszą zazwyczaj około 3-15 sekund.

Szybkie informowanie o burzach

Blitzortung, oprócz funkcji śledzenia map, umożliwia również ustawienie alertu, który będzie informował o zbliżającej się burzy. Można go dostosować do dowolnego terenu w obrębie całego świata. Umożliwiają to zarówno mapy statyczne, jak i wersje dynamiczne, które szybciej wykrywają zmiany. W tym drugim przypadku mapa wskazuje znacznie większą ilość punktów wykrywanych za pomocą detektorów, przez co można lepiej zaobserwować wyładowania w najbliższym otoczeniu.

Dzięki funkcji „Vector Map” jest możliwość śledzenia mapy burzowej w obrębie całego świata jednocześnie. Mapy można sobie przybliżać i oddalać, dzięki czemu można operować w makroskali, jak i mikroskali. Dzięki specjalnemu generatorowi map można wysyłać aktualną sytuację na świecie dowolnej osobie. Wystarczy jedynie określić parę parametrów, takich jak między innymi:

  • rozmiar interesującego nas terenu
  • uwzględnienie rzeźby terenu typu wzniesienia i obniżenia morfologiczne
  • okoliczne obiekty przyrodnicze
  • uwzględnienie granic administracyjnych
Szybkie informowanie o burzach

Szybkie informowanie o burzach

Dodatkowe funkcje portalu Blitzortung

Dodatkową atrakcją Blitzortung.org jest możliwość śledzenia materiałów archiwalnych. Dzięki opcji LightningMaps można dojść do danych z ostatnich paru miesięcy, a nawet lat. Można w ten sposób obserwować zmiany w regularności burz na danym terenie. Przydaje się to do różnych prac badawczych, które badają przykładowo zmiany klimatyczne na występującym terenie.

Dodatkowe funkcje portalu Blitzortung

Dodatkowe funkcje portalu Blitzortung

Wyładowania można także sprawdzać na aplikacji telefonicznej. Jest ona w pełni darmowa, podobnie jak wszelkie operacje, które można wykonywać na portalu. Jak podkreślają fachowcy od zmian pogodowych – Blitzortung to jedno z najbardziej zaufanych źródeł dotyczących zmian pogody w Internecie. Dzięki dużej ilości wykrywających detektorów można znacznie lepiej przewidzieć burzę niż w mających małą ilość danych stacjach meteorologicznych. Mniej tutaj przewidywania zdarzeń, a więcej opierania się na twardych danych.

Dużą zaletą portalu jest dostęp do wielu interesujących artykułów dotyczących burz. Można poczytać dokładniej o technikach używanych przy wykrywaniu zmian czy ciekawostkach związanych z wyładowaniami atmosferycznymi. Do wymiany swoich spostrzeżeń służy specjalnie stworzone w tym celu forum.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij