Czas na zmiany, czyli krótki poradnik dla rodziców oczekujących narodzin pierwszego dziecka

Narodziny dziecka to duża zmiana w życiu, a zasadniczo ogromna. A jeżeli Wasz maluszek będzie high need baby, czyli dzieckiem, które cały czas potrzebuje kontaktu z rodzicami, to już macie pewność, że przez najbliższy rok się nie wyśpicie. Ale jednak narodziny dziecka to też szczęście, ale i bezmiar miłości i strachu o tę osobę. Jednak nim maluszek się urodzi, czas przygotować odpowiednio Waszą sypialnie. Oczywiście można się łudzić, że dziecko od narodzin będzie spało w osobnym pokoju, ale raczej nie ma to sensu.

Dlaczego dziecko powinno spać w Waszej sypiali?

Jest wiele szkół dotyczących wychowania. Jedna z nich mówi, że dziecko powinno spać w swoim pokoju, ale jest też rodzicielstwo bliskości, które zdecydowanie bardziej do nas przemawia, wszak dzięki temu można stworzyć wyjątkową relację ze swoim dzieckiem. Trzeba pamiętać, że jeżeli dziecko będzie spało w Waszym pokoju, co nie oznacza spania w Waszym łóżku, to wstawanie do niego, przewijanie go czy też karmienie będzie zwyczajnie wygodniejsze. Zatem takie rozwiązanie na pewno ma w sobie sporo funkcjonalności.

Jak zaaranżować, a bardziej przearanżować sypialnię?

Na samym początku musimy wspomnieć o kolorach. Choć na początku dziecko ich nie odróżnia, to jednak z biegiem czasu to się zmieni. Dlatego też ściany w sypialni powinny być pomalowane na jasne, pastelowe kolory, które będą ułatwiać, a nie utrudniać zasypianie. Tutaj musicie wiedzieć, że choć dla rozwoju intensywne barwy są potrzebne, to jednak w strefie snu lepiej z nich zrezygnować, bo będą rozpraszać maluszka. Skoro ten etap jest już za Wami, to czas na małe dekoracje, a dokładnie ramkę na zdjęcie, w której możecie umieścić zdjęcie z USG. Oczywiście najlepiej wybrać model drewniany, który jest ekologiczny, ale też będzie świetnie wpisywał się w subtelną aranżację pomieszczenia. Teraz czas na podzielenie pokoju na strefy. Otóż w jednej powinno znaleźć się łóżko, z kolei w bliskiej lokalizacji łóżeczko dziecka z wysokiej jakości materacykiem oraz monitorem oddechu. Dla wygody obok łóżka można umieścić komodę doposażoną w dedykowany przewijak. Tutaj nie dajcie sobie wmówić, że jest on zbędny, wszak dzięki barierkom zapewnia bezpieczeństwo, ale też chroni dziecko przed ześlizgnięciem się. W końcu na bezpieczeństwie oszczędzać nie można. Po przeciwnej stronie może znaleźć się też wygodny fotel uszak, który szczególnie sprawdzi się podczas karmienia.

Dekoracje i dekory – jak dostosować sypialnię do noworodka?

Cóż, tak naprawdę nie estetyka jest ważna, ale przede wszystkim trzeba pamiętać o funkcjonalności i wygodzie, co dotyczy i maluszka i Was jako rodziców. Na pewno kluczowym elementem jest także zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, stąd warto zakupić monitor oddechu, a także dobrej jakości materac. Nie należy natomiast przyklejać na ścianę kolorowych tapet, a także naklejek, bo gdy dziecko nie będzie już potrzebowało Was 24 godziny na dobę, to można je przenieść do jego pokoiku. I wtedy można pozwolić mu wybierać choćby tapetę czy naklejki – co oczywiście dotyczy dzieci w wieku 2-3 lat, bo do tego czasu jak najbardziej mogą przebywać z rodzicami w ich sypialni. Z dekoracji można postawić na te uniwersalne, czyli ramki o rozmiarze 30×40 na zdjęcia. Na zdjęcia czy potem pierwsze rysunki, a wcześniej odbicia stópek nadają się idealnie.

Bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie

Na bezpieczeństwie nie można oszczędzać, dlatego też zawsze należy kierować się jakością. Jeżeli wybieracie meble, to postawcie na te wykonane z drewna, które mają właściwości antyseptyczne. Do tego jeszcze pamiętajcie, by na podłodze umieścić dywan, szczególnie jeżeli jest śliska. Bardzo duże znaczenie ma usypianie maluszka, wszak jak wiadomo dzieci rosną i rozwijają się podczas snu, jednak nie oznacza to wcale, że trzeba przy nich chodzić na paluszkach. Do tego przyda się Miś Szumiś.

Zaraz po narodzinach i zapewne przez kolejne dwa lata Wasza sypialnie stanie się częściową pokojem dziecka. Jednak nie oznacza to wcale, że musicie zmieniać estetykę, lecz że powinniście zwiększyć funkcjonalność. Otóż pokój ma być przestrzenią wygodną i bezpieczną.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij