Odzież inspirowana haute couture – czy warto sprzedawać taką w swoim butiku?

Chyba każdemu zdarzyło się już oglądać jakiś pokaz mody. Czasami zapewne zachwycaliście się ubraniami, a winnym przypadku zastanawialiście się, czy ktoś rzeczywiście wyjdzie tak ubrany. W pełni Was rozumiemy, bo często mamy tak samo. Ostatnio zobaczyliśmy naszym zdaniem ciekawy pokaz Haute couture i naszło nas takie zastanowienie, czy prowadząc butik warto sprzedawać odzież inspirowaną właśnie haute couture?

Haute couture – co to takiego?

Czasami sama nazwa może Wam nie mówić wiele, dlatego zaraz Wam wytłumaczymy, czym właściwie jest haute couture. Na pewno pierwsze, co kojarzy się z takimi ubraniami to fakt, że prezentują się niczym dzieła sztuki i rzeczywiście takimi dziełami sztuki są. Same projekty zaskakują swoją oryginalnością. Każda linia projektowa ma w sobie wyjątkowy dizajn, ale i modernistyczne podejście do odzieży. Jedno jest pewne, trudno przejść obok takich ubrań obojętnie, bo są jedyne w swoim rodzaju. Sama nazwa Haute couture pochodzi z języka francuskiego i w tłumaczeniu oznacza wysokie krawiectwo, zatem można powiedzieć, że jest to dział wyjątkowo luksusowego krawiectwa, w którym najlepsi projektanci, tworzą kreacje pod kątem jedynego klienta. Co ciekawe to pojęcie jest chronione prawem i to już od 1945 roku, zatem, aby daną kolekcję można było nazwać mianem haute couture trzeba spełnić szereg formalnych wymagań, wśród których można wymienić choćby posiadanie atelier w Paryżu. Trzeba też zatrudniać powyżej 20 osób i organizować przynajmniej 2 pokazy mody w ciągu roku, a na pokazie nie można zaprezentować mniej niż 50 projektów. Cóż, nie ma się co oszukiwać, trudno jest sprostać takim wymaganiom, dlatego warto zastanowić się raczej nad odzieżą inspirowaną tym działem.

Czy jest to dobry wybór?

Zasadniczo odpowiedź brzmi tak, bo popyt na takie kreacje jest duży. Trzeba sobie uświadomić, że choć wybór w sklepach jest bardzo duży, to jednak można czasami odnieść wrażenie, że niemal w każdym wybór jest podobny, a coraz więcej kobiet chce się wyróżniać, szczególnie gdy wybiera się na jakąś ważną uroczystość czy też bal. Rzecz jasna ceny takich kreacji będą wyższe niż zwykłych ubrań i to dużo wyższe, ale też swoją ofertę trzeba kierować pod konkretnego klienta, czyli szyjecie nie na ilość, lecz na wyjątkowość. Na pewno musicie też zwracać uwagę na jakość materiałów i tutaj dobrym wyborem są tkaniny dekoracyjne, choćby tiulowe, z których możecie tworzyć wyjątkowe i oryginalne dekoracje na sukniach. Jednocześnie musicie sobie odpowiedzieć na pytanie, czy podołacie projektowaniu takich kreacji, bo nie jest to łatwe, a wręcz przeciwnie, może nastręczać wielu problemów. Wena, ale i umiejętności w szyciu są niezbędne. Przy czym powinniście też dysponować dobrymi maszynami, ale wiele prac trzeba będzie wykonać ręcznie. W końcu Wasze kreacje muszą stać się dziełami sztuki.

Cena jest wysoka, ale być może warta tego

Nie ma się co oszukiwać, chcąc prowadzić sprzedaż kreacji inspirowanych Haute Couture trzeba także nieco zainwestować. Jeżeli znajdziecie dobrą hurtownię materiałów, to nawet zakup tkanin nie będzie kosztowny, bo także tkanina dekoracyjna nie będzie droga. Ale zdecydowanie więcej musicie wydać na dobrą reklamę, a także na sam sklep. Możecie go prowadzić stacjonarnie i wtedy powinien znajdować się w luksusowej dzielnicy w większym mieście. Możecie również prowadzić sprzedaż internetową. Jednak w przypadku tak wyjątkowej odzieży konieczna jest raczej sprzedaż stacjonarna.

Trudna i wymagająca praca dla prawdziwych artystów

Jeżeli uważacie się za artystów „igły” i rzeczywiście macie głowę pełną pomysłów to zapewne prowadzenie takiego atelier będzie dla Was idealny sposobem zrealizowania się. Inwestując w odpowiednią reklamę, przyciągniecie klientów, którzy być może zaczną polecać Wasze usługi innym i dzięki temu sukces jest na wyciągnięcie ręki. A jest też to trudna praca, która jest czasochłonna i wymagająca.

Jest wiele ciekawych biznesów, które można prowadzić. W każdym jednak liczy się wiedza, umiejętności i pewien kapitał, który trzeba zainwestować. A potem czeka Was ciężka praca, ale sukces jest tego wart, a możecie go odnieść.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij